clock menu more-arrow no yes

Filed under:

110 Spartan Student-Athletes Recognized as Winter Academic All-Big Ten Honorees

New, 1 comment

MSU led the Big Ten with four honorees maintaining unblemished cumulative GPAs — three from the women’s swimming/diving team and one from the men’s hockey team

NCAA Basketball: NCAA Tournament-East Regional
Michigan State Spartans mascot Sparty dances on the court.
Geoff Burke-USA TODAY Sports

The Big Ten Conference announced the winter sports Academic All-Conference Team today and Michigan State Athletics was very well represented. Of the 1,130 student-athletes, 110 of them are Spartans. Of the 1,130 Big Ten honorees, only 25 student-athletes had perfect 4.0 PGAs, and a conference-leading four of them were from Michigan State.

The MSU’s men’s and women’s swimming and diving teams had 47 student-athletes on the list — 25 on the women’s team and 22 on the men’s team. Three of the four perfect MSU GPAs belonged to members of the women’s swimming and diving team with the fourth perfect GPA belonging to a member of the men’s hockey team.

The four student-athletes at MSU with perfect GPAs:

· Taylor Arnold, Senior, Women’s Swimming/Diving, Special Education (Learning Disabilities)

· Austin Kamer, Senior, Men’s Hockey, Chemical Engineering

· Amanda Ling, Senior, Women’s Swimming/Diving, English

· Lucy Schenden, Junior, Women’s Swimming/Diving, Accounting

Men’s Basketball

In the conference, Michigan State trailed only Rutgers in the men’s basketball category, with 10 Spartans honored for their scholastic achievements:

· Rutgers (11)

· Michigan State (10)

· Northwestern (8)

· Wisconsin (8)

· Michigan (7)

· Minnesota (6)

· Ohio State (6)

· Purdue (5)

· Nebraska (4)

· Indiana (4)

· Iowa (4)

· Illinois (3)

· Maryland (1)

· Penn State (0)

The 10 men’s basketball players on the All-Academic Team:

· Gabe Brown, Jr., Communication, Ypsilanti, Mich.

· Malik Hall, So., Communication, Aurora, Ill.

· Joey Hauser, Jr., Communication, Stevens Point, Wis.

· Jack Hoiberg, Jr., Communication Burr Ridge, Ill.

· Steven Izzo, So., Advertising Management, East Lansing, Mich.

· Thomas Kithier, Jr., Advertising Management, Clarkston, Mich.

· Joshua Langford, Gr., Education, Huntsville, Ala.

· Foster Loyer, Jr., Communication, Clarkston, Mich.

· Julius Marble II, So., Civil Engineering, Dallas, Texas

· Rocket Watts, So., Sociology, Detroit, Mich.

It’s worth noting that, in order to be eligible for Academic All-Big Ten selection, students must be on the official squad list as of March 1 for winter sports and have been enrolled full-time at the institution for a minimum of 12 months and carry a cumulative grade-point average of 3.0 or higher.

The Big Ten’s list of honorees featured 81 men’s and 89 women’s basketball students, 79 men’s and 114 women’s gymnasts, 189 men’s and 285 women’s swimming and diving students, 190 wrestlers and 103 men’s hockey students.

Here are the rest of the Spartans who were honored for the “student” side of being a student-athlete:

Hockey (13)

· Tommy Apap, Sr., Management, Bloomfield Hills, Mich.

· Dennis Cesana, Jr., Advertising Management, Providence, R.I.

· Drew DeRidder, Jr. Food Industry Management, Fenton, Mich.

· Gianluca Esteves, Sr., Advertising Management, Winnipeg, Manitoba

· Adam Goodsir, Jr., Kinesiology, Okemos, Mich.

· Jagger Joshua, So., Advertising Management, Dearborn, Mich.

· Austin Kamer, Sr., Chemical Engineering, Grand Rapids, Mich.

· Christian Krygier, Jr., Advertising Management, Novi, Mich.

· Mitchell Mattson, Jr., Packaging, Grand Rapids, Minn.

· Tommy Miller, Sr., Packaging, West Bloomfield, Mich.

· Nicolas Müller, So., Kinesiology, Arisdorf, Switzerland

· Josh Nodler, So., Computer Science, Oak Park, Mich.

· Jake Smith, Sr., Marketing, East Amherst, N.Y.

Men’s Swimming & Diving (22)

· Peter Corsetti, So., Business, Detroit, Mich.

· Alexander Eddy, So., Kinesiology, Okemos, Mich.

· Aidan Farley, Sr., Kinesiology, Orland Park, Ill.

· Jakob Heberling, Jr., Management, Rochester Hills, Mich.

· Jack Hiss, So., Business, Naperville, Ill

· Brian Jiang, So., Microbiology, Colleyville, Texas

· Matthew Koueiter, Jr., Advertising Management, Grosse Pointe, Mich.

· Jonathan Lee, Jr., Computer Science, Royal Oak, Mich.

· Kirk Maibach, Jr., Mechanical Engineering, Royal Oak, Mich.

· Phillip Meffert, Sr., Civil Engineering, Chesterfield, Va.

· Kevin Mills, Jr., Public Policy, Zeeland, Mich.

· Guy Moskovich, Sr., Economics, Haifa, Israel

· Travis Nitkiewicz, So., Statistics, Novi, Mich.

· Joshua Pascua, Sr., Kinesiology, Wixom, Mich.

· Cooper Prue, Jr., Finance, Flint, Mich.

· Bradley Sanford, So., Business, Naperville, Ill.

· Jacob Sauter, Jr. Political Science/Pre-Law, San Diego, Calif.

· Lucas Smiarowski, Sr., Finance, Chicago, Ill.

· Brett Spires, Jr., Human Capital and Society, Pontiac, Ill.

· Nicholas Tullemans, Jr., Supply Chain Management, Eden Prairie, Minn.

· Ari Wolfson, Jr., Accounting, Huntington Woods, Mich.

· Weston Youngblood, Sr., Applied Engineering Sciences, Charlotte, N.C.

Wrestling (19)

· Nathan Atienza, Sr., Environmental Economics & Mgt., Livonia, Mich.

· Chase Beard, Sr., Psychology, Allegan, Mich.

· Cameron Caffey, Sr., Computer Engineering, Carbondale, Ill.

· Wyatt Cool, Sr., Business, Davison, Mich.

· Nick Cooper, Sr., Criminal Justice, Mendon, Mich.

· Skyler Crespo, So., Business, Three Rivers, Mich.

· Caleb Fish, So., Business, Eaton Rapids, Mich.

· Jordan Hamdan, So., Kinesiology, Hudson, Mich.

· Miles Hoey, So., Communication, Chicago, Ill.

· Drew Hughes, Sr., Interdisciplinary Humanities, Lowell, Ind.

· Nathan Jimenez, Jr., Food Industry Management, Elburn, Ill.

· Matt Lloyd, Sr., Finance, Lansing, Mich.

· Austen Malczewski, Sr., Accounting, Washington, Mich.

· Layne Malczewski, Jr., Human Capital and Society, Macomb, Mich.

· Cameron Monzadeh, So., Political Science-Prelaw, Orlando, Fla.

· Julian Saldana, Sr., Intr. Studies in Social Science, Melvindale, Mich.

· Jacob Spiess, Sr., Communication, Delta, Ohio

· Justin Tiburcio, So., Applied Engineering Sciences Preference, Macomb, Mich.

· Brad Wilton, Sr., Communication, Mason, Mich.

Women’s Basketball (8)

· Julia Ayrault, So., Education, Grosse Pointe Woods, Mich.

· Moira Joiner, So., Business, Saginaw, Mich.

· Laurel Jacqmain, Sr., Human Biology Saginaw, Mich.

· Taiyier Parks, So., Human Development and Family Studies, Cleveland, Ohio

· Tory Ozment, Jr., Kinesiology, Buford, Ga.

· Alyza Winston, So., Advertising Management, Muskegon, Mich.

· Nia Clouden, Jr., Advertising Management, Owings Mills, Md.

· Claire Hendrickson, Jr., Kinesiology, Wyoming, Mich.

Women’s Gymnastics (13)

· Ashley Beatty, Sr., Physiology, Macomb Township, Mich.

· Chloe Bellmore, So., Business, DeWitt, Mich.

· Tristan Brown, Sr., Child Development, DeWitt, Mich.

· Sydney Ewing, Jr., Advertising Management, Frisco, Texas

· Ashley Hofelich, Jr., Finance, Novi, Mich.

· Jori Jackard, So., Psychology, Haslett, Mich.

· Madison McHale, Sr., Hospitality Business, Naperville, Ill.

· Lea Mitchell, Sr., Journalism, Boynton Beach, Fla.

· Alaina Raybon, Jr., Journalism, Mount Pleasant, S.C.

· Nyah Smith, So., Exploratory Preference, West Bloomfield, Mich.

· Jenna Wicker, Jr., Human Resource Management, Allen, Texas

· Alyssa Wiedeman, Jr., Dietetics, Springboro, Ohio

· Linda Zivat, So., Communication, Manhattan, Ill.

Women’s Swimming and Diving (25)

· Taylor Arnold, Sr., Special Education - Learning Disabilities, Grand Rapids, Mich.

· Sophia Balow, So., Business, Plymouth, Mich.

· Ryan Barlow, Jr., Animal Science, Huntsville, Ala.

· Lauren Biglin, Jr., Kinesiology, Bloomfield Hills, Mich.

· Ava Boutrous, Jr., Chemistry, Grosse Pointe Farms, Mich.

· Olivia Chick, Sr., Education, Yellow Springs, Ohio

· Taylor Contino, Sr., Psychology, Cincinnati, Ohio

· Marie Dickson, Sr., Kinesiology, Greenwich, N.J.

· Annette Dombkowski, So., Packaging, Chelsea, Mich.

· Kendall Goit, Jr., Kinesiology, Canton, Mich.

· Kelley Heron, Jr., Kinesiology, Pembroke Pines, Fla.

· Emma Inch, So., Business, Farmington, Mich.

· Amanda Ling, Sr., English, Wixom, Mich.

· Erin Neely, Sr., Microbiology, Ada, Mich.

· Abbey Neveling, Sr., Education, Haddonfield, N.J.

· Elizabeth Quarin, So., Business, Dayton, Ohio

· Chloe Reed, So., Advertising Management, Ann Arbor, Mich.

· Madeline Reilly, Jr., Kinesiology, Greenville, S.C.

· Claire Schenden, Jr., Accounting, Rochester, Mich.

· Lucy Schenden, Jr., Accounting, Rochester, Mich.

· Erin Szara, Sr., Zoology, Northville, Mich.

· Elise Turke, Sr., Neuroscience, Grand Rapids, Mich.

· Samantha Villani, Jr., Advertising Management, Grosse Pointe Woods, Mich.

· Pruitt Walther, So., Animal Science, Centerville, Ohio

· Sarah Zofchak, Jr., Kinesiology, Ann Arbor, Mich.